حضور موفق برندهای صنایع غذایی کرمان در نمایشگاه بین‌المللی اگروفود ۲۰۲۲

تاریخ انتشار:
۱۴۰۱/۰۳/۳۰

نمایشگاه ایران آگروفود ۲۰۲۲ با حضور ۵۷۰ شرکت داخلی و ۹۵ شرکت خارجی از ۱۷ کشور در ۶۰ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه های بین‌ المللی تهران به منظور معرفی توانمندی‌ ها و پیشرفت ‌های واحدهای صنعتی بازرگانی فعال در این صنایع، رونمایی از آخرین دستاوردهای فناوری و علمی، افزایش سطح مبادلات صنعتی و تجاری، معرفی توانمندی های تولید صادرات محور، ایجاد اشتغال و کارآفرینی، کمک به ارتقا دانش و تبادل علم و آگاهی بین شرکت کنندگان در نمایشگاه، ترغیب تولید کنندگان برای داشتن رقابتی سالم و ایجاد فضایی مفید برای ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان با مصرف کنندگان در حال برپایی است که ضمن میزبانی متخصصان و علاقه‌مندان مواد غذایی، مورد استقبال شرکت ها و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی خانه صمت استان کرمان به نقل از تصویر بازار، در راستای منویات مقام معظم رهبری نسبت به تولید دانش بنیان، اشتغال زایی، توسعه زیرساخت تولید صادرات محور و تقویت جایگاه اقتصادی صنایع غذایی ایران در منطقه، به همت خانه صنعت، معدن و تجارت و همچنین انجمن تخصصی همگن صنایع غذایی استان کرمان، ۵ برند برتر صنایع غذایی مانا دیت، قندانه، آجیکس، فرینو و هامون در بخشی از سالن برپایی نمایشگاه گرد هم آمدند و با حضور فعال و موفق خود، ضمن معرفی آخرین دستاورهای صنایع غذایی، با ایجاد فضای سالم رقابتی از محصولات و خدمات خود رونمایی کردند.

کیان سیدی، کار آفرین جوان کشور و دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اعلام مطلب فوق گفت: لازم است تا مدیران صنایع غذایی در زمینه امنیت غذایی و نقش بی بدیل تشکل های صنعت غذایی کشور برای پیاده‌سازی و اجرای بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان سند راهبردی در چهل سال دوم انقلاب اسلامی گفتمان سازنده و حرکت دانش بنیان داشته باشند.

وی افزود: بخش تولید و افزایش ضریب امنیت غذایی تا حد زیادی موفق عمل کرده و نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد که صنایع غذایی ظرفیت های بالقوه ای در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی دارد و در عین حال نیز با چالش های عدیده ای مواجه است.

سیدی ادامه داد: نظام بازاریابی ناکارآمد، عدم به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، نبود ارتباط و تعامل هم افزا بین مراکز تحقیقاتی و تشکل های صنایع غذایی از این جمله است.

همچنین محمد امینیان رئیس انجمن تخصصی همگن صنایع غذایی کرمان خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد صنایع غذایی صادرات محور هنوز نتوانسته اند جایگاه خود را در بازار جهانی به دست آورند.

وی افزود: رشد تولید در برخی از صنایع به شدت به صادرات وابسته است، به بیان دیگر در شرکت هایی که کالا های تولیدی شان عموما کالا های صادراتی است، رشد و افزایش تولید به وضعیت بازار صادراتی بستگی دارد. بر همین اساس رشد تولید در کل با وضعیت صادرات همبستگی دارد.

مدیر عامل شرکت صنایع بسته بندی تک چین کرمان با برند مانا دیت Mana Date تاکید کرد: با وجود باز شدن برخی از در های تجارت برای اقتصاد ایران و کمرنگ شدن موانع مبادله با اقتصاد جهانی برای کشور، هنوز صنایع صادرات محور نتوانسته اند آنگونه که باید بازار و جایگاه خود را در بازار جهانی پیدا کنند و امیدوارم با حمایت های مناسب دولت از انجمن های صنایع غذایی به توسعه پایدار تولید صادرات محور کمک کند.

امید عرب مدیر عامل واحد صنعتی «قند پارسی شکرانه» با برند «قندانه» نیز در حاشیه این نمایشگاه عنوان کرد: برداشتن موانع و دست اندازهای موجود در صنایع غذایی ایران را جزو برترین های دنیا مطرح می کند.

وی افزود: مشکلات بسیار مهمتر در رابطه با قیمت گذاری و دونرخی شدن و ارزش افزوده است که باعث شده تقریباً ۴ ماه محصولات ما کم شود، اما با این که سال سختی داشتیم، توانستیم با موفقیت آن را پشت سر بگذاریم. امیدواریم که تا پایان سال جاری، شاهد اتفاقات خوبی در صنعت باشیم.

همچنین احمد وهاب زاده مدیر عامل واحد صنعتی «راشین کبیر» با برند «آجیکس» در حاشیه برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته (اگروفود) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با اشاره به چالش های صنایع غذایی ایران گفت: در محصولات صادرات محور همچون پسته و… یکسری قوانین دست‌ و پاگیر وجود دارد که مانع از رشد بازار به صورت پایدار می شود.

وی تاکید کرد: ما جزو معدود شرکت هایی هستیم که خیلی روی فرآوری پسته سرمایه گذاری کرده‌ و این محصول را از حالت خام فروشی به پسته فرآوری شده طعم دار با بسته بندی های متفاوت (از کوچک تا بزرگ) تبدیل کرده ایم.