عرضه سیمان از طریق بورس کالا بزرگ‌ترین چالش تولیدکنندگان بتن است

تاریخ انتشار:
۱۴۰۱/۰۴/۱۴

رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی بتن استان کرمان عنوان کرد: آنالیز قیمتی به صورت روتین در جلسات هفتگی انجمن بررسی و قیمت‌ محصولات تعیین می گردد.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان؛ مهندس محمدحسین انجم‌شعاع با بیان اینکه بزرگ‌ترین چالش تولیدکنندگان بتن در استان کرمان تامین سیمان از بورس کالاست؛ تصریح کرد: سیمان اصلی ترین ماده اولیه برای تولید بتن می باشد؛ فروش سیمان به صنایع سیمان‌بر از طریق بورس کالا بدون برنامه‌ریزی یک تصمیم اشتباه در عرصه صنعت ساختمان بود و پیگیر آن هستیم تا این مشکل مرتفع گردد.

مهندس انجم‌شعاع، خاطرنشان کرد: به‌دلیل ممنوع الورود بودن کامیون ها در سطح شهر کرمان؛ هم‌اکنون دریافت مجوز تردد کامیون‌ها در سطح شهر برای سرویس دهی به بخش صنعت ساختمان یکی از مهم ترین دغدغه های ماست.

رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی بتن استان کرمان عنوان کرد: متاسفانه رقابت قیمتی فعالان این بخش به جای رقابت کیفیتی و خدماتی در طی چند سال اخیر به یک معضل تبدیل شده که هنوز موفق به حل آن نشده‌ایم.

وی با یادآوری این مسئله که فروش سیمان به صورت مستقیم از کارخانه‌های سیمان از اوایل مهرماه ممنوع شد گفت: مقرر گردید تا سیمان از طریق بورس کالا خرید و فروش گردد و به دلیل اینکه اکثر افرادی که از کد بورسی برخوردار هستند دلال هستند سیمان را قبل از صنایع سیمان بر خریداری و با قیمتی بالاتر به صنایع می فروشند و مسئولین استانی تاکنون موفق به رفع این مشکل نگردیده‌اند.

مهندس انجم شعاع اضافه کرد: در حال حاضر بازار مسکن در رکود بسر می برد و صنعت ساختمان با چالش کم کاری و گرانی مواجه است زیرا با افزایش قیمت تمام شده بتن قیمت فروش نیز بالا می رود.

وی با اشاره به حذف بسیاری از افرادی که قصد ساخت مسکن داشتند از بازار تصریح کرد: هم اکنون فقط انبوه‌سازان حرفه ای باقی مانده اند که این اتفاق خوبی در بخش صنعت ساختمان نیست.

انجم شعاع ادامه داد: چند برابر شدن قیمت قطعات و لوازم یدکی باعث تمام شدن قیمت بتن و در نتیجه بالارفتن قیمت تمام شده‌ی مسکن می‌گردد.

وی بیان داشت: متاسفانه برای دور هم نگه داشتن اعضای انجمن ابزار لازم از جمله صدور برخی مجوزها و…را در اختیار نداریم تا باعث ایجاد انسجام گردد.

وی تصریح کرد: بدلیل تحریم های موجود سالهاست موفق به وارد کردن ماشین آلات مورد نیاز نشده ایم و این مساله نیز باعث ایجاد چالش های زیادی گردیده است.