طرح مالیات بر عائدی سرمایه، به زودی در صحن مجلس بررسی می‌شود

تاریخ انتشار:
۱۴۰۱/۰۳/۲۱

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسه گفت وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: طرح مالیات بر عائدی سرمایه به زودی در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طرح مالیات بر عائدی سرمایه، به زودی در صحن مجلس بررسی می‌شودبه گزارش روابط عمومی خانه صمت استان کرمان به نقل از خانه ملت، جلسه گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور علی نیکزاد نایب رئیس مجلس، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس و برخی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر امور اقتصاد و دارایی در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد.

پورابراهیمی در این جلسه گفت: مدیران اقتصادی، تجار و بازرگانان و نمایندگان هر پیشنهادی در برنامه هفتم توسعه دارند اعلام کنند تا بررسی و در برنامه توسعه مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه دولت با اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها به دنبال رفع مشکلات اقتصادی است، افزود: مشکلات اقتصادی وجود دارد، اما دولت و مجلس به دنبال رفع این مشکلات بوده و ساماندهی اوضاع اقتصادی کشور در اولویت آن‌ها قرار دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یازدهم ادامه داد: باید با مشارکت فعالان اقتصادی، ساختار‌های اقتصادی کشور تقویت و اثر تحریم‌ها کم شود.

وی اصلاح ساختار بودجه را اولویت مجلس دانست و افزود: تلاش براین است توازن منطقه‌ای در این ساختار رعایت شده و همه استان‌ها بسته به قابلیت‌های خود از بودجه بهره‌مند شوند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:عزم دولت و مجلس شورای اسلامی بر این است که مشکلات رفع شود و فصل جدیدی در اصلاح ساختار نظام اقتصادی کشور شروع شده است.

پورابراهیمی بیان کرد: در ارتباط با تأمین مالی متاسفانه ساختار اقتصاد از گذشته بانک محور بوده است، البته بانک‌ها نیز به دلیل عدم افزایش سرمایه مشکلاتی دارند.

پورابراهیمی با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروهی در اردبیل زیرنظر کمیسیون اقتصادی افزود: این کارگروه می‌تواند واحد‌های تولیدی و صنعتی نیمه فعال و فاقد توجیه اقتصادی استان اردبیل را بررسی و مشکلات موجود را برطرف سازد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای تامین و جبران کسری برق واحد‌های تولیدی و صنعتی پیشنهادی مطرح شده مبنی بر اینکه برای عبور از بحران کسری برق واحد‌های صنعتی، تشکیل بازار برق مورد توجه قرار بگیرد، البته در این مدل از ظرفیت بخش خصوصی و خود مردم استفاده می‌شود.وی با اشاره به اینکه الگوی مصرف و شدت مصرف برق در استان‌های مختلف متفاوت است، افزود: در چارچوب این پیشنهاد، هر مصرف کننده‌ای هر مقدار صرفه جویی برق انجام داد، طرف عرضه شده و در بورس انرژی برق مازاد خود را عرضه خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واحد‌های صنعتی حاضر هستند برای جلوگیری از خسارت‌های ناشی از کمبود و قطعی برق چندین برابر تعرفه برق دولتی را پرداخت کنند، گفت: این پیشنهاد برای جبران کمبود و قطعی برق مطرح و ارائه شده و زیرساخت‌های آن هم فراهم است.

به گفته پور ابراهیمی، اجرای این مدل هم می‌تواند برای خانواده‌ها کاهش مصرف داشته و هم درآمد ایجاد کند، زیرا آن مقداری از مصرف که کاهش می‌دهد را می‌تواند در بورس به واحد‌های صنعتی بفروشد در واقع در این مدل بخش خصوصی و مردم نقش آفرین هستند.

وی افزود: این موضوع در تصمیمات وزارت نیرو در قالب مشوق است که به نظرم مشوق نمی‌تواند راهگشا باشد، اما توجه به پیشنهاد مذکور می‌تواند کمک بزرگی در راه اندازی و شکل گیری بازار برق داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: مشکلات استان اردبیل در زمینه‌های مختلف باید حل شود و دغدغه فعالان اقتصادی مورد رسیدگی قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه به زودی در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.