رویکرد کلی ما ممانعت از خام فروشی مواد معدنی است/ ارزش تولیدات معدنی کشور امسال از مرز 21 میلیارد دلار عبور خواهد کرد/ تقاضای سرمایه گذاری در حوزه های صنعت، معدن و تجارت افزایش یافته است

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸/۰۷/۱۳

وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در حاشیه دومین همایش بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اعمال قانون عوارض 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن و مواد خام، گفت: این تصمیم در راستای عزم دولت برای مقابله با خام فروشی بوده است، چرا که در گذشته زنجیره ای متوازن از تولیدات معدنی برای عدم خام فروش وجود نداشت و به ناچار مواد خام صادر می شد؛ اما اکنون با ایجاد ظرفیت های لازم سیاست کلی دولت مبنی بر عدم خام فروشی است.

 

به گزارش روابط عمومی خانه صمت استان کرمان ، رضا رحمانی با اشاره به اینکه در سال های اخیر اقدامات زیادی در زمینه توسعه صنایع معدنی در کشور صورت گرفته است، اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت ها و زنجیره تولید ما در بخش فولاد و مس به حالت توازن رسیده است و هر چند که اقدامات انجام گرفته بسیار نتیجه بخش بوده، اما همچنان پیگیر هستیم تا با تکمیل ظرفیت ها، مواد اولیه ما تبدیل به ارزش افزوده بیشتر و در نهایت منجر به ایجاد شغل بیشتر برای جوانان شود.

وی افزود: در چند سال گذشته ایران 23 میلیون تن سنگ آهن صادر می کرد که این رقم در سال 97 به زیر 8 میلیون تن رسیده است و این نشان دهنده کاهش فروش مواد خام معدنی و تبدیل آن به فرآیند افزایش ارزش افزوده و مصرف در صنایع داخلی است.

وزیر صمت با بیان اینکه تمام مواد خام، فلزی و غیرفلزی در راستای این هدف مورد توجه هستند، خاطرنشان کرد: به همین منظور تقویت تولیدات داخلی، جلوگیری از خام فروشی و توجه به شرکت های دانش بنیادن در سرلوحه کار قرار گرفته است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه می توان به درآمدهای حاصل از معادن اتکاء و آن را جایگزین نفت کرد، گفت: ظرفیت های موجود در معادن کشور به اندازه ای است که می تواند به عنوان یکی از گزینه های جدی در جایگزینی درآمدهای نفتی در کشور باشد.
رحمانی افزود: ارزش تولیدات معدنی و صنایع معدنی ما تا سال گذشته، 20 میلیارد دلار بود که با برنامه ریزی های صورت گرفته قصد داریم، امسال این رقم از مرز 21 میلیارد دلار عبور کند و با توجه به آمار 6 ماهه نخست امسال می توان گفت این امر قابلیت تحقق فراوانی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با دعوت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای حضور و مشارکت در طرح های توسعه ای بخش معدن کشور، اظهار داشت: آینده سرمایه گذاری در بخش فلزات روشن است و به همین دلیل دولت سرمایه گذاران را به فعالیت در این بخش ترغیب و از آنها حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از معادن هنوز بکر هستند و در کشور مناطقی وجود دارند که فعال شدن آنها برای دولت در اولویت است، گفت: در سال گذشته بخش عمده ای از نیازهای ارزی ما از طریق پتروشیمی و فولاد و مس تامین شد، بنابراین می توان جایگاه بهتری برای سودآوری در این زمینه ها ایجاد کرد.

رحمانی از تدوین و ابلاغ نقشه راه معدن برای اولین بار در کشور خبر داد و افزود: فعالسازی معادن کوچک نیز در دستور کار قرار دارد و علاوه بر این در حوزه اکتشافات، فعالیت هایی که امسال برنامه ریزی کردیم و انجام خواهد شد به اندازه کل سال های گذشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر سیاست های دولت برای تشویق سرمایه گذاران در بخش صنایع و معادن، گفت: دولت از اعطای تسهیلات و انجام حمایت های مالی بلاعوض و در اختیار قرار دادن معادن و اختصاص زمین در شهرک های صنعتی به سرمایه گذاران با حداکثر تخفیف، دریغ نخواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در 6 ماهه نخست امسال میزان جذب سرمایه گذاری چه اندازه بوده است، اظهار داشت: آمار مربوط به این بخش به طور رسمی از سوی وزارت صمت منتشر شده است و برخلاف تصور برخی ها، تقاضای سرمایه گذاری در حوزه های صنعت، معدن و تجارت افزایش پیدا کرده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: دنیا می داند که اقتصاد ایران ظرفیت های زیادی دارد از این رو سرمایه گذاران علاقه مند هستند تا در کشورمان حضور فعالانه تری داشته باشند.

وی در پایان در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که معتقد بود عرضه و تقاضا باید در قیمت گذاری نقش داشته باشد و نه دولت، گفت : اگر شرایط کشور عادی باشد این یک منطق درست است، اما نباید اجازه بدهیم در کشور عده ای با ایجاد رانت، بطور نامشروع و غیر قانونی صاحب درآمد شوند لذا مجبوریم که در این زمینه کنترل های لازم را داشته باشیم.