هدف گذاری توسعه ساخت داخل تا سال 1400/ صنعت ماشین سازی پیشران توسعه صنعتی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸/۰۷/۲۹

سرپرست معاونت صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل را یکی از مهمترین راهبردها وزارت صمت برشمرد و گفت: بر اساس هدفگذاری انجام شده تا پایان سال 1400، اگرحدود 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری شود می توان 10 میلیارد دلار از واردات کشور را با ساخت داخل جایگزین کرد

 

به گزارش روابط عمومی خانه صمت استان کرمان، آیین تودیع مدیرکل دفتر ماشین سازی و تجهیزات ومعارفه رییس مرکز ساخت داخل ، ماشین سازی وتجهیزات صبح امروز با حضور سرپرست معاونت امور صنایع، مدیران کل دفاتر تخصصی معاونت امور صنایع، برگزارشد.

براساس حکم رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت «سید محمد مهدی هادوی» به سمت رییس مرکز ساخت داخل و ماشین سازی و تجهیزات منصوب شد.

صادق نیارکی در این مراسم با اشاره به ضرورت توسعه و تعمیق ساخت داخل تصریح کرد:به دلیل اهمیت و سهمی که توسعه ساخت داخل در اشتغالزایی وصرفه جویی ارزی می تواند نصیب کشور کند، این بخش به مرکز ساخت داخل ارتقا یافته است.

او در ادامه با اشاره به اجرای قانون حداکثر توان تولید داخل و حمایت از کالاهای ایرانی گفت:اگر این قانون بطور اثربخشی پیاده سازی شود. ساخت داخل معنا و مفهوم واقعی خود را پیدا می کند و تجمیع تقاضا اتفاق می‌افتد و براساس تجمیع تقاضا، توجیه فنی و اقتصادی برای بسیاری از رشته ها برای ساخت داخل ایجاد می شود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد:اجرای این قانون طبق ابلاغیه وزیرصنعت به این مرکز تفویض شده است و به نظر می رسد در شرایط کنونی بسیاری از کالاها علی الخصوص درحوزه ماشین سازی وتجهیزات توجیه ساخت داخل دارند.

صادقی نیارکی صنعت ماشین سازی را هویت یک کشور و پیشران توسعه صنعتی عنوان کرد و گفت:در بخشی از صنایع ماشین سازی و تجهیزات به روز آمدی ، بروزرسانی، بازسازی و نوسازی را نیازمند هستیم.

اوبا اشاره به اینکه تولیدماشین آلات و تجهیزات هویت یک کشور است، گفت:یکی از مباحثی که در معاونت امور صنایع پی گیری می کنیم، «زنجیره ارزش کارخانه سازی » مشابه شرکت احداث صنعت است که در گذشته ایجاد شده بود.

سرپرست معاونت امور صنایع بیان کرد:ما باید چند شرکت کنسرسیومی در حوزه زنجیره ارزش کارخانه سازی داشته باشیم که آنها بتوانند، زنجیره ساخت تجهیزات و ماشین سازی را به صورت هم افزا دنبال کرده و زنجیره کارخانه سازی را با تکمیل کلیه فرآیندها کامل کنند.

وی تاکید کرد:زنجیره ارزش کارخانه سازی یکی از مباحثی است که باید مرکزساخت داخل ، ماشین سازی وتجهیزات به آن توجه بیشتری کند.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: ایران جزوه رتبه های نخست فارغ التحصیلان رشته فنی و مهندسی در دنیا است. لذا مزیت در طراحی و مهندسی به وسیله فارغ التحصیلان پتانسیلی برای این حوزه محسوب می شود.

صادقی نیارکی با تقدیر از زحمات و تلاش های، شیروی مدیرکل سابق دفترماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت ، اشاره ای به دستاوردهای دوران مدیریتی وی داشت.

گفتنی است سیدمحمد مهدی هادوی که سابقه طولانی در حوزه ساخت داخل و مدیریت بخش‌های صنعتی را در کارنامه دارد ، طی حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان رییس مرکز ساخت داخل و ماشین سازی و تجهیزات منصوب شد.