برخلاف پیش‌بینی‌ها، بخش صنعت بدون ریزش نیرو در حال فعالیت است

تاریخ انتشار:
۱۴۰۱/۰۵/۱۵

 

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: با اینکه عده‌ای در کشور با توجه به پاندومی کرونا و تورم، کاهش اشتغال در بخش صنعت را پیش‌بینی می‌کردند، اما صنعت به عنوان موتور اقتصادی کشور بدون ریزش نیرو در مسیر تولید در حال حرکت است.

به گزارش روابط عمومی خانه صمت کرمان، عبدالوهاب سهل‌آبادی در جریان نخستین نمایشگاه صادرات محصولات دانش بنیان شرکت‌های کوچک و متوسط در گفت‌وگو با ایرنا گفت: هر چند در دو سال گذشته مشکلاتی همچون کرونا، تورم، قطعی‌های گاه و بیگاه برق صنایع و غیره در کنار سایر مشکلات ریز و درشت رقم زد، اما تولیدکنندگان با سعه صدر و تحمل مشکلات، برندگان اصلی این کارزار بودند.

وی با بیان اینکه ‌مقایسه اشتغال صنعتی در سه ماهه نخست امسال ومدت مشابه  سال گذشته حاکی است آمارها تغییر چندانی نداشته است، خاطرنشان‌کرد: تولیدکنندگان در همین شرایط سعی کردند زندگی مردم سخت‌تر نشود و با در پیش گرفتن طرح‌های نو، افزایش تولید، ارتقای بهره‌وری و کارایی و صرف هزینه‌های کمتر، کارگران را بیکار نکردند.

سهل‌آبادی ادامه‌داد: در همین راستا، حرکت شرکت‌ها به سوی دانش‌بنیان شدن و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق تولید، امسال با قوت و قدرت بیشتری پیگیری شده و در حقیقت جامعه صنعتی به سمت «فراصنعتی» در حال پوست‌اندازی است.

وی اضافه‌کرد: امروز شرکت‌ها و کارخانجات حمایت از نخبگان و جوانان را در راستای ارتقای بهره‌وری و کارایی و استفاده از دانش جدید در دستور کار دارند.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در عین حال تاکید کرد: باید در کنار تلاش برای دستیابی به فناوری‌ها و ماشین‌آلات و تجهیزات روز، در جهت خودکفایی و تامین داخلی نیز همچنان حرکت کنیم، زیرا تحریم‌ها همچنان ادامه‌دار است و در این راستا جوانان و نخبگان دانشگاهی به خوبی نقش ایفا می‌کنند.

وی تصریح‌کرد: امروز جوانان و نخبگان باید مورد حمایت قرار گرفته و از تسهیلات و امکانات بهره‌مند شوند، همچنین موافقت‌هایی برای توسعه امور و کسب و کار خود و خرید طرح‌هایشان نیاز دارند که باید از سوی دولت و جامعه صنعتی انجام شود.

سهل‌آبادی با اشاره به برپایی نخستین نمایشگاه توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، خاطرنشان‌کرد: امروز برخلاف گذشته که شرکت‌های بزرگ دولتی یا خصوصی سهم و نقش پر رنگی در صادرات داشتند، واحدهای کوچک و متوسط نیز با ارتقای کیفی تولیدات و کاهش قیمت، محصولاتی رقابتی روانه بازارها می‌کنند.

وی افزود: بر همین اساس نیاز است تا مشوق‌هایی برای واحدها و بنگاه‌های کوچک و متوسط در نظر گرفته شود و حضور وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در این نمایشگاه حکایت از توجه مسوولان فرادستی به این بنگاه‌ها دارد.