هدف تولید باید صادرات باشد/ بانک ها وظایف خود را انجام نمی‌دهند

تاریخ انتشار:
۱۴۰۱/۰۶/۰۸

به گزارش روابط عمومی خانه صمت کرمان به نقل از مهر؛ عبدالوهاب سهل آبادی ، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در حوزه تولید، بازاریابی بوده که مهم‌ترین نوع بازاریابی نیز حضور پایدار و مؤثر در کشورهای خارجی است که می‌تواند ضمن کمک به بهبود کیفیت و تنوع تولید به ارزآوری هم منجر شود؛ از این رو برای حضور در کشورهای خارجی باید نگاه ویژه ای داشته باشیم.

رئیس خانه صمت ایران با بیان اینکه اگرچه تولیدات ایران به نسبت وضعیت مناسبی دارند اما نتوانسته‌اند در کشورهای خارجی حضور مؤثری داشته باشد، افزود: تاکنون برای تسهیل حضور تولیدکنندگان در بازارهای خارجی، در کشورهای عراق، ترکیه، روسیه و مجارستان دفتر توسعه روابط تجاری راه اندازی کرده‌ایم که البته دفتر مجارستان به تازگی افتتاح شده است.

وی ادامه داد: مجارستان به عنوان دروازه ورود به بازارهای کشورهای حوزه اروپای مرکزی و شرقی و مناطق اطراف برای تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی حائز اهمیت است.

سهل آبادی اضافه کرد: نیاز مصرف کنندگان در این کشورها توسط این دفاتر برآورد و به خانه صمت اعلام می‌شود و تولیدکنندگانی که می‌توانند در این حوزه‌ها حضور یابند، معرفی می‌شوند.

وی گفت: همچنین با توجه به ضرورت افزایش صادرات و حضور در کشورهای خارجی به دنبال راه اندازی دفترهای بیشتر در کشورهای دیگر از جمله امارات متحده عربی هستیم.

 رئیس خانه صمت ایران در ادامه با اشاره به دو مشکل عمده تولیدکنندگان در کشور، اظهار کرد: یکی از مسائلی که تولید را تحت تأثیر قرار می‌دهد روابط بین المللی است که هم در مورد پول و انتقال ارز و هم تهیه ماشین آلات و تکنولوژی‌ها نقش دارد. اگر برجام حاصل شود و اتفاق مدنظر دولت صورت گیرد عمده ترین مشکل تولیدکنندگان که روابط خارجی است حل می‌شود.

 وی ادامه داد: مساله دوم نیز عدم دسترسی راحت و شفاف به تسهیلات بانکی است؛ متأسفانه اگرچه بانک‌ها اعلام می‌کنند که سود ۱۸ می‌گیرند اما درصدی از تسهیلات را سپرده می‌کند که سود ۲۲ تا ۲۳ درصد می‌شود و وقتی هم کمی تأخیر صورت گیرد، جریمه‌هایی که اعمال می‌کنند سود تسهیلات را تا ۳۰ درصد نیز می‌رساند.

 سهل آبادی گفت: بانک‌ها در ایران در مقابل تولیدکننده وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند و متأسفانه بعضاً در برابر فعالیت تولیدکنندگان سنگ اندازی نیز می‌کنند.