مرکز داوری و میانجی‌گری صنعت و معدن استان کرمان افتتاح شد

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۴/۰۳
با حضور ویدئوکنفرانس محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه مرکز داوری و میانجی‌گری صنعت و معدن استان کرمان افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، در دومین روز هفته قوه قضائیه با حضور ویدئوکنفرانس حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، مرکز داوری و میانجی‌گری صنعت و معدن استان کرمان افتتاح شد.

مهدی تقی‌زاده معاون قضائی در امور شورای حل اختلاف استان کرمان در حاشیه آیین افتتاح این مرکز با اشاره تشکیل سازمان تخصصی داوری خانه‌های صنعت و معدن در استان کرمان اظهار داشت: این مرکز در کرمان از فردا کار خود را آغاز کرده و امیدواریم این مرکز بتواند قدم‌های مثبتی در راستای کاسته شدن از تراکم پرونده در دادگستری‌ها بردارد.

وی با بیان اینکه این مرکز در خانه صنعت و معدن استان محل استقرار دارد گفت: فعالان اقتصادی که قراردادهایی را منعقد می‌کنند اگر بحث داوری را در قرار داد خود آورده باشند می‌توانند برای حل اختلاف به این مراکز مراجعه کنند.

معاون قضائی در امور شورای حل اختلاف استان کرمان با اشاره به وجود بالای 40 مرکز داوری در استان بیان کرد:  دفاتر داوری در برخی از شهرستان‌های استان وجود دارد.

جلیل کاربخش‌راوری رئیس خانه صنعت و معدن تجارت استان کرمان نیز در این آیین با بیان اینکه امروز آیین گشایش مراکز داوری خانه‌های صنعت و معدن سراسر کشور است اظهار داشت: در اتاق بازرگانی پیش از این سبقه تشکیل مراکز داوری وجود داشته و به پرونده‌هایی رسیدگی می‌کند که در قرارداد آنها ارجاع به داوری ذکر شده باشد.

وی با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی می‌توانند برای حل اختلاف به مراکز داوری مراجعه کنند افزود: در هر جلسه داوری حداقل سه نفر از داوران باید برای حل فصل و مشکلات اقتصادی حضور داشته باشند.

رئیس خانه صنعت و معدن تجارت استان کرمان راه‌اندازی این مراکز را کمک موثری در راستای بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت: قانون‌گذار در ماده 29 بهبود فضای کسب و کار تشکیل دادگاه‌های ویژه تجاری را هم پیشنهاد کرده که استان کرمان در این حوزه نیز پیشتاز بوده است.  

وی با بیان اینکه همه فعالان اقتصادی می‌توانند برای داوری به این حوزه مراجعه کنند افزود: یکی از قضات بازنشسته باید در این هیئت باشد و دو نفر دیگر از معتمدین فعال اقتصادی و مورد وثوق دو طرف دعوا انتخاب می‌شود.

سیدحسین معین‌زاده میرحسینی رئیس کانون داوری دادگستری استان کرمان نیز در حاشیه این آیین با بیان اینکه در کشور ما از قدیم در قوانین مسئله داوری پیش‌بینی شده و مراکزی برای این منظور در نظر گرفته شده بود اظهار داشت: متاسفانه جامعه ما شناختی در مورد داوری نداشت.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر و با توجه به سند تحول قضایی مقرر شد روش‌های جایگزین قضائی ابداع و در جامعه ترویج شود گفت: یکی از روش‌هایی که در جامعه ما سابقه دیرینه داشته، می‌تواند به عنوان دادرسی خصوصی مطرح شده، بار زیادی را از روی شانه‌های دستگاه قضا برداشته و سبب ارتقای کیفی دستگاه قضا شود، داوری و میانجی‌گری و روش‌های جایگزین است.

رئیس کانون داوری دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان در این حوزه پیشتاز بوده است افزود: در استان کرمان از سال گذشته کار تشکیل کانون داوری دادگستری استان آغاز شده است.