همکاری سه‌گانه سازمان زمین‌شناسی، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صمت جهت رونق بخشی به فعالیت‌های معدنکاری کشور

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۴/۰۵
نشستی میان رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و سرپرست معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، در خصوص رونق بخشی به فعالیت‌های معدنکاری در کشور و توجه ویژه به مقوله اکتشاف و سرمایه‌گذاری و تامین مالی در حوزه اکتشاف برگزار شد.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان توسعه و نوسازی معادن و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت به عنوان سه رکن معدنکاری کشور هستند که با برگزاری شورای هماهنگی به تبادل اطلاعات در زمینه معادن کشور می‌پرازند و نشست امروز نیز در راستای اجرایی کردن زمینه‌های تفاهم‌نامه‌های امضا شده قبلی برگزار شد.

بر همین اساس مقرر شد مطالعات باقی مانده جهت تکمیل و تولید اطلاعات پایه در کشور از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور برای یک برنامه پنج ساله با تامین منابع مالی توسط ایمیدرو انجام شود و پس از سرمایه گذاری و شناسایی مناطق امیدبخش معدنی و عواید حاصله به سازمان توسعه و نوسازی معادن برای تکمیل فاز اکتشاف و انجام اکتشافات تفصیلی و آغاز چرخه بهره برداری از معادن انتقال یابد.

این طرح 5 ساله اهدافی از جمله نوسازی و بهسازی زیرساخت‌ها و تجهیزات اکتشافی و آزمایشگاهی کشور با هدف افزایش بازدهی مطالعات و فرایندهای اکتشاف در کشور و همچنین توانمندسازی متخصصان اکتشافی در کشور در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف جهت تکمیل اطلاعات پایه کشور در حوزه زمین شناسی را دستور کار دارد.

اهداف دیگری از جمله انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی به میزان 400 هزار کیلومتر خطی جهت تکمیل اطلاعات پایه کشور و آغاز پروژه اکتشافات سیستماتیک در مقیاس یک‌ پنجاه هزارم در چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر نادر خاکی با تامین منابع مالی از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن از دیگر دستاوردهای این نشست بود.

بدین ترتیب با این اجرای این طرح سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور به وظایف حاکمیتی خود بازخواهد گشت و سازمان توسعه و نوسازی معادن نیز رسالت خود در حوزه انجام اکتشافات تفصیلی، بهره‌برداری و فرآوری از ذخایر معدنی کشور را انجام خواهد داد و در این حوزه معاونت معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت مسیر را برای ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری و تسریع در روند ثبت و ارائه محدوده‌های امیدبخش معدنی هموار خواهد کرد.

لازم به ذکر است، چندی پیش در این حوزه تفاهم‌نامه‌های مختلفی بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صمت انجام شده بود که حاضران در نشست مذکور نسبت به اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ها تاکید کردند که انتظار می‌رود با اجرایی شدن این طرح شاهد تحول بسزائی در تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی، اکتشاف ذخایر جدید معدنی و اکتشاف ذخایر عمقی در کشور باشیم.

اجرایی شدن این طرح منجر به افزایش حجم ذخیره ماده معدنی و همچنین رفع گره‌ها و محدودیت‌های موجود در حوزه تامین مواد معدنی مورد نیاز صنایع معدنی کشور به خصوص مواد فلزی و مواد غیرفلزی خواهد شد و تناسبی بین حجم ذخیره کشف شده با میزان نیاز کشور در حوزه تامین مواد اولیه مصرفی ایجاد خواهد شد.