اجرای ۴۲۸ طرح صنعتی با سرمایه‌ گذاری حدود 13 هزار میلیارد تومان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور/ انعقاد 790 قرارداد و بهره برداری از 633 واحد صنعتی جدید از ابتدای سال جاری

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۴/۱۹
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای ۴۲۸ طرح درحال ساخت و ساز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور گفت: ارزش سرمایه‌ گذاری این طرح‌ها بیش از ۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان با اعلام این خبر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: اکنون سه‌ هزار و ۲۱۲ واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی درحال نصب ماشین‌ آلات هستند و پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی دارند.

به گفته وی، ۱۱ هزار و ۶۳۵ طرح نیز در مرحله نصب سوله هستند که ۲۷ درصد از کل طرح‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی را شامل می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: ‌مطابق آخرین آمارها (تا ششمین روز از تابستان ۱۴۰۰)، تا کنون ۴۸ هزار و ۶۰۵ واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به بهره ‌برداری رسیده و پروانه بهره‌ برداری اخذ نموده‌اند.

رسولیان ادامه‌ داد: بیش از ۹۸۰ هزار نفر به‌طور مستقیم در این واحدها مشغول به کارند.

وی یادآور شد: ‌از ابتدای امسال ۷۹۰ قرارداد جدید برای واگذاری اراضی با متقاضیان منعقد شد و ۶۳۳ واحد جدید نیز به بهره ‌برداری رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح‌ داد: گرچه اشتغال ۱۰ هزار و ۷۳۰ نفری از محل آغاز به ‌کار واحدهای جدید پیش‌بینی شده بود، اما در عمل ۱۶ هزار و ۷۴۴ شغل ایجاد شد که به معنای فعالیت بیش از ظرفیت این واحدهاست.

رسولیان خاطرنشان‌ کرد: تا پارسال راه‌ اندازی هر واحد جدید صنعتی به اشتغالزایی متوسط ۲۰ نفر می‌انجامید، اما اکنون به ۲۶ نفر افزایش یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: امسال برنامه ایجاد ۱۰۰ هزار شغل را در مجموعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی در برنامه داریم که از سه مسیر بهره ‌برداری از واحدهای جدید، احیاء واحدهای راکد و افزایش ظرفیت بنگاه‌های موجود دنبال می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان کر‌د: در سال جاری همچنین ایجاد بیش از یک‌ هزار واحد کارگاهی در سطح کشور در این مجموعه برنامه‌ریزی شده است.

رسولیان افزود: در بحث زیرساختی، اضافه شدن ۱۰ هزار هکتار اراضی جدید به شهرک‌ها و نواحی صنعتی و تأمین آب و برق برای واحدها به میزان ۲ برابر سال گذشته در برنامه است. همچنین در حاشیه بزرگراه غدیر، شهرک‌های صنعتی جدید ایجاد می‌شود که به دور از تهران و با هدف کمک به سالم‌ سازی پایتخت خواهد بود.

وی اضافه ‌کرد: امسال ایجاد شهرک‌های بزرگ با مساحت دست کم پنج هزار هکتاری را با مشارکت بخش خصوصی در برنامه داریم که به‌طور قطع با هزینه‌های تأمین زیرساخت کمتری همراه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری همچنین کمک به ۶۸ کنسرسیوم صادراتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را به منظور توسعه صادرات محصولات بنگاه‌ها در برنامه داریم.

رسولیان تصریح کرد: مشارکت دادن بخش خصوصی در ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی در کنار دولت و ایجاد شهرک‌های صنفی با کمک اصناف و فعالان صنفی در جوار شهرهای بزرگ به‌ویژه برای اصناف بزرگی که قادر به اشتغالزایی مناسب هستند، دو پیشنهاد جدی این سازمان در سال جاری است که از سوی دولت در دست بررسی است.

مطابق آخرین آمارها اکنون یک‌ هزار و ۱۱ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد که ۸۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی درحال واگذاری بوده و بنگاه‌های اقتصادی در آن‌ها فعال هستند.

تا کنون ۹ هزار و ۹۴۱ مگاوات برق و ۱۶ هزار و ۳۰۵ لیتر بر ثانیه آب برای این شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأمین شده و ۱۹۱ شهرک و ناحیه صنعتی نیز مجهز به تصفیه خانه فاضلاب شده است.