نایب رییس خانه صنعت ،معدن و تجارت ایران: الزام برخی صنایع به کاهش مصرف برق هزینه ساخت مسکن را افزایش می دهد

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۴/۲۸
نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: الزام صنایع فولادی و سیمانی به کاهش شدید مصرف برق و در نتیجه کاهش تولید، قیمت سیمان و مقاطع فولادی و سایر مصالح ساختمانی وابسته و همچنین هزینه تمام شده ساخت و سازها به ویژه مسکن را افزایش می‌دهد. حسن حسینی روز چهارشنبه در گفت […]

نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: الزام صنایع فولادی و سیمانی به کاهش شدید مصرف برق و در نتیجه کاهش تولید، قیمت سیمان و مقاطع فولادی و سایر مصالح ساختمانی وابسته و همچنین هزینه تمام شده ساخت و سازها به ویژه مسکن را افزایش می‌دهد.

حسن حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون نیز رشد قیمت مسکن در نتیجه سیاستهای متزلزل و بی ثبات در حوزه صنایع فولادی و سیمانی کشور بوده است.

وی اضافه کرد: هرچند الزام صنایع فولادی و سیمانی به کاهش ۹۰ درصدی مصرف روزانه برق خود، صاحبان واحدهای تولیدی و سهامداران را متضرر می کند اما بیشترین ضرر متوجه مردم می شود که مصالح ساختمانی را با قیمت بالا از بازار خریداری خواهند کرد.

نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: الزام به کاهش مصرف انرژی در صنایع سنگین، پاک کردن صورت مساله است زیرا کارخانه های سیمان و فولاد از همان ابتدا در ساختار خود مسایل مربوط به صرفه جویی انرژی را در نظر می گیرند و ماشین آلات این صنایع یک خط به هم پیوسته است که اگر بخشی از آن خاموش شود سایر بخشها نیز دچار مشکل خواهند شد.

حسینی افزود: در هیچ جای دنیا صنایع سنگین مانند فولاد و سیمان یا پتروشیمی نیروگاه خصوصی ندارند که برق مورد نیازشان را از این محل تامین کنند که صنایع سنگین ایران داشته باشند ضمن این که ایجاد نیروگاه در کنار صنایع سنگین برای سرمایه گذار توجیه اقتصادی ندارد.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: از سوی دیگر ژنراتورها و دیزل ها هم موقت بوده و برای حفظ برق دستگاه های راهبردی کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد لذا پاسخگوی نیاز برق مستمر صنایع سنگین نیست.

حسینی افزود: صنایع فولاد و سیمان خراسان رضوی در تابستان امسال به دلیل مشکلاتی که در تامین برق به وجود آمده است ملزم به حداقل مصرف انرژی برق شدند و در زمستان نیز که مشکل کمبود گاز دارند و این شرایط، صنایع فولاد و سیمان را در وضعیت نامطلوبی قرار می دهد.

براساس مصوبه هیات دولت، صنایع سنگین به ویژه فولاد و سیمان ملزم هستند مصرف برق روزانه خود را تا ۹۰ درصد کاهش دهند و با ۱۰ درصد برق تولید کنند که این موضوع در عمل منجر به تعطیلی این صنایع شده است.

۳۴ واحد صنعتی در زمینه تولید شمش فولاد و سایر طرحهای فولادی با اشتغالزایی برای ۹ هزار و ۲۶۲ نفر در خراسان رضوی فعالیت دارد. ظرفیت تولید سیمان در این استان نیز سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و حدود پنج واحد تولیدی سیمان در خراسان رضوی فعال هستند.