پیام رییس خانه صمت استان کرمان مناسبت روز ملی صنایع کوچک: لزوم افزایش کیفیت تولید صنایع کوچک استان| کالاها دید صادرات محور داشته باشند

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۵/۲۳
رئیس هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان:هدف نهایی در صنایع کوچک باید به سمت کیفیت بالا برود، به حدی که صنایع بزرگ خودشان به دنبال تهیه نیازمندی‌های خود از تولید کنندگان صنایع کوچک داخل استان باشند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت «بابک اسماعیلی» رئیس هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ضمن تبریک روز صنایع کوچک عنوان نمود: صنایع کوچک در استان کرمان که صنایع بزرگی در آن قرار دارد، جایگاه خود را به خوبی پیدا نکرده‌اند.

او ادامه داد‌: با یک برنامه ریزی درست و منطقی و با کمک گرفتن از صنایع بزرگ می‌توان جایگاه بسیار مهم، استراتژیک و کلیدی در اقتصاد استان را برای صنایع کوچک متصور شد.

اسماعیلی افزود: تلاش صنایع کوچک باید به سمتی باشد که بتوانیم نیازهای صنایع متوسط و بزرگ را در داخل استان تامین کنیم.

او تاکید کرد: باید تلاش کنیم کیفیت تولید صنایع کوچک در استان را بالا ببریم و به حدی برسانیم که از نظر کمی و کیفی بر اساس نیازهایی که در صنايع بزرگ وجود دارد، تولید انجام شود.

او با بیان این که معتقدم وادار کردن صنایع بزرگ به خرید از صنایع کوچک داخل استان در هر شرایطی مطلوب نیست گفت: هدف نهایی در صنایع کوچک باید به سمت کیفیت بالا برود، به حدی که صنایع بزرگ خودشان به دنبال تهیه نیازمندی‌های خود از تولید کنندگان صنایع کوچک داخل استان باشند.

رئیس هیئت مدیره خانه صمت استان کرمان ابراز امیدواری کرد که بتوان با یک کار جمعی و گروهی که همه صنایع در آن حضور دارند، شرایط برد برد را برای صنایع بزرگ متوسط و کوچک ایجاد کرد.

اسماعيلي با اشاره به این که صنایع کوچک داخل استان کرمان باید جایگاه خود را پیدا کنند گفت: این کار باید از خود صنایع اتفاق بیفتد، اما راهنمایی‌ها، توضیحات، هدایتگری و در مواردی اغماض هایی از سوی صنایع بزرگ و متوسط در مورد تولیدات صنایع کوچک باعث می شود تولیدکنندگان جان بگیرند و بخشی از نیازهای صنایع بزرگ را در داخل استان تامین کنند.

او بار دیگر به کیفیت تولیدات صنایع کوچک تاکید کرد و گفت: کیفیت باید به حدی باشد که صنایع کوچک به سمت صادرات بروند؛ البته صادرات می تواند به خارج از کشور نباشد، اگر تولید کننده ای در داخل استان پیچی را تولید کند و این پیج مثلا در جایی از مجموعه مس سرچشمه و یا گل‌گهر سیرجان استفاده و باعث بی نیاز شدن مجموعه از واردات شود، این یک نوع صادرات است.

صنایع کوچک باید قابلیت ارزآوری داشته باشند

رئیس هیئت مدیره خانه صمت استان کرمان ادامه داد: سایر صنايع کوچکی که ممکن است تولید نهایی آن‌ها استفاده ای برای داخل استان نداشته باشد، باید دید صادرات محور داشته باشند.

او با بیان اینکه تولید صنایع کوچک باید قابلیت ارزآوری داشته باشد، گفت: یک واحد صنعتی کوچک اگر در سال بتواند ١٠ هزار دلار صادرات داشته باشد، خیلی ارزشمند و مهم است، زیرا کشور ما نیاز به ورود ارز دارد.

اسماعیلی با اشاره به این که کالاهای که در در درون کشور فروخته می‌شوند باید با برندینگ و پکینگ بوده و تولید در حد کالاهای صادراتی باشد، توضیح داد: با این کار اگر در هر لحظه بازار صادراتی باز شد درگیر صادراتی کردن کالا نخواهیم بود.

رئیس هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در پایان گفت: باید از دولت خواهش کنیم هر کاری در راستای تسهیل صادرات لازم است را انجام بدهند و از هر کاری که صادرات یا نقل و انتقال پول را سخت می‌کند فاصله بگیرند و یا آن را حل کنند.