پیام رییس خانه صنعت،معدن و تجارت استان کرمان به مناسبت هفته دولت: سود ثبات اقتصادی در جیب همه جامعه| دولت بنگاه‌ها را شریک خود ببیند

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰/۰۶/۰۳
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ضمن تبریک هفته دولت با اشاره به این که همه کسانی که درگیر اقتصاد هستند از ثبات اقتصادی سود می‌برند گفت: دولت بنگاه‌ها را شریک خود ببیند نه خود را شریک در پولی که بنگاه‌ها تولید می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت «بابک اسماعیلی» رئیس  خانه صمت کرمان ضمن تبریک هفته دولت با اشاره به  پستی در صفحه اینستاگرام رییس جمهور گفت: «ایجاد ثبات اقتصادی، تصمیمات عجله‌ای ممنوع»؛ این جمله‌ای است که رییس جمهور گفته و در ادامه آمده، «بی ثباتی و قابل پیش بینی نبودن شرایط اقتصادی بدترین آفت برای جامعه است؛ باید از اتخاذ تصمیم‌های لحظه‌ای به ویژه در زمینه اقتصادی پرهیز کنیم.»

او تأکید کرد: این یک شعار و هدف بسیار درست است؛ زیرا همه کسانی که درگیر اقتصاد هستند از ثبات اقتصادی سود می‌برند و از عدم ثبات متضرر می‌شوند.

اسماعیلی ادامه داد: دولت برای این که بتواند کل جامعه را به سمت ثبات ببرد، نیازمند یک اتصال حداکثری بین اقتصاد داخلی و اقتصاد جهانی است؛ تولیدات داخلی باید صادرات محور باشد و شرایطی ایجاد شود که یک تسهیل حداکثری در نقل و انتقال و تبادلات پولی با دنیای اقتصادی داشته باشیم.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به کاهش تصدی گری دولتی اشاره کرد و افزود: دولت در قیمت گذاری‌‌ها حداقل دخالت را داشته باشد.

او در زمینه ارز توضیح داد: ارز باید تک نرخی شود و یا حداقل دو ارز نیمایی و آزاد داشته باشیم و فاصله بین آن‌ها زیاد نباشد؛ در نهایت نیز به سمت تک نرخی شدن برویم.

دلارهای نفتی به سمت حمایت از تولید مولد واقعی بروند

روان کردن دلارهای نفتی به سمت حمایت از تولید مولد واقعی که ارزش افزوده بالا و قابلیت صادراتی داشته باشد موضوع دیگری بود که اسماعیلی به آن اشاره کرد.

او با تاکید به حمایت کافی از تولید و حذف امضاهای طلایی و رانت گفت: در اقتصاد دولتی و پایه فروش نفت خام باید به سمت اقتصاد دولتی مالیات محور برویم؛ اما در این مالیات محور شدن توجه کنیم که نگرش دولت به سیستم‌های تولید خصوصی واقعی به عنوان پایه‌های ارزش افزوده و سود اقتصادی صادرات باشد، برای این از آن‌ها مالیات بگیرد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: دولت بنگاه‌ها را  شریک خود ببیند نه خود را شریک در پولی که بنگاه‌ها تولید می‌کنند. این نگرش بسیار و ظریفی است که باید به آن توجه داشت؛ تلاش دولت باید به سمتی باشد که مالیات بیشتر را از طریق درصد کوچکتر از قدر مطلق سود بیشتر به دست بیاورد نه از ورودی بنگاه‌ها. 

اسماعیلی در پایان با اشاره به این که  ثبات اقتصادی در دل این شرایط اتفاق می‌افتد گفت: اگر دولت آقای رئیسی موفق شود در چهار سال آینده در کوتاه مدت جامعه را به ثبات اقتصادی برساند و این ثبات اتفاق بیفتد، تبریک هفته دولت را می‌توانیم به خودمان بگوییم؛ امیدواریم دولت جدید در این کار موفق باشد و همه از آن سود ببرند.