صنعت کارخانه سازی و توجه به زنجیره ارزش صنایع تولید ماشین سازی، تجهیزات و خطوط تولید یکی از استراتژی های وزارت صمت/ تشکیل میز زنجیره ارزش صنعت کارخانه سازی درکنار میز تعمیق ساخت داخل

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸/۰۷/۱۳

صادقی نیارکی گفت: یکی از زنجیره هایی که ما در وزارت صنعت دنبال می کنیم ، زنجیره تامین ماشین الات و تجهیزات است که اسم آن صنعت کارخانه سازی است، کارخانه سازی می تواند موتور محرک بسیاری از رشته های صنعتی در کشور باشد.

 

به گزارش روابط عمومی خانه صمت استان کرمان ، سرپرست معاونت امور صنایع ، امروز(جمعه) در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه چاپ، بسته بندی، فرآوری ‌ماشین آلات غذایی در شهر آفتاب در جمع اعضای هیات مدیره انجمن ماشین سازان صنایع غذایی و خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: برای قرار گرفتن در مسیر اقتصاد مقاومتی، تمرکز بر تولید داخل، ایجاد ارزش افزوده و برونگرایی نیاز ضروری است.

او با تشریح استراتژی وزارت صمت برای تحقق نهضت ساخت داخل ادامه داد: اگر ما به دنبال ایجاد ارزش افزوده در کشور هستیم باید از طراحی ساخت ماشین آلات حمایت کنیم چرا که هم دانش فنی با اتکا به فارغ التحصیلان فنی و مهندسی داریم هم می توانیم بخش عمده ای از مواد اولیه را در کشور تامین کنیم.

نیارکی در ادامه با اشاره به سیاست های وزارت صمت برای حمایت از توسعه ساخت داخل از ضرورت تشکیل میز زنجیره ارزش در کنار میزهای تخصصی تعمیق ساخت داخل خبر داد و گفت: توسعه ساخت داخل در صنعت ماشین سازی و تجهیزات با رویکرد تجمیع نیازهای ماشین آلات و تجهیزات صنعتی در قالب مجموعه سازی و کارخانه سازی از راهبردهای مهمی است که باجدیدت مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

وی همچنین بر خلاقیت، نوآوری و ایده پردازی به عنوان صادرات مانا تاکید کرد و گفت :وقتی ماشین الات ایرانی صادر می شود، سالیان سال آن ماشین الات در محل کارخانه باقی می ماند،ولی صادرات محصولات دائمی نیست و ممکن است محصولات رقبا جایگزین شود،پس استراتژی ما می‌تواند استراتژی تعریف شده برای ایجاد ارزش افزوده باشد.

سرپرست معاونت امور صنایع افزایش سفارشات و رجوع به تولید داخل را مهم‌ترین خبر این حوزه به زعم تولید کنندگان دانست و گفت: تجهیز منابع مالی برای حمایت از زنجیره ها از منابع در دسترس از جمله منابع بند الف تبصره ۱۸ در دستور کار قرار دارد.